Hýlov 24, 742 84 Klimkovice
49°49°48'24.111"N, 18°5'53.927"E
+420 556 422 111
recepce@sanklim.cz
Přírodním léčivým zdrojem, který využívají Sanatoria Klimkovice je jodobromová solanka - původem mořská přírodní léčivá minerální voda, která se vytvořila v období třetihorního vrásnění.
Jodobromová solanka se vyskytuje v oblastech uhelných ložisek Ostravska, kde při bouřlivých pohybech zemských vrstev vznikly písčité sloje. V nich se zakonzervovala voda pravěkého moře, které se na území současného Ostravska vyskytovalo před 6,5 až 11 miliony let. V současnosti se jodobromová voda již netvoří, její podzemní zásoba je omezená, a je proto velmi cenná.
V Evropě se jodobromová solanka vyskytuje pouze v Itálii, Rakousku, jižním Polsku a jedna z nejúčinnějších, s nejvyšším obsahem léčivých látek, právě na Ostravsku. O jejích příznivých účincích na zdraví lidé věděli už ve 13. století, systematicky se začala využívat v polovině 19. století. První lázeňskou sezonu, kdy se lidé koupali ve vanách s jodobromovou vodou, Ostravsko zažilo v roce 1867.
Klimkovické lázně čerpají jodobromovou solanku ze čtyř vrtů o hloubce 400 až 500 m. Vrty se nacházejí v Polance nad Odrou, odkud se voda čerpá 12 kilometrů dlouhým potrubím. Poté dozrává 2 až 3 týdny ve speciálních jímkách, načež se dále rozvádí na oddělení balneoterapie a léčebné rehabilitace. Aplikuje se formou individuálních celotělových koupelí a lokálních obkladů (teplý jodobromový obklad, balzámový jodobromový obklad, jodobromový Priessnitz).
Jodobromová voda v Sanatoriích Klimkovice má charakter silně mineralizované hypertonické chloridosodné vody s vysokým obsahem jodidů, bromu a řady dalších prvků ve významném i stopovém množství. S obsahem 40 až 50 mg jodu na litr je solanka bohatší na tuto účinnou látku než jakákoliv mořská voda.
Mineralizace vody
Jodobromová solanka 54 g/litr
Rudé moře 42 g/litr
Středozemní moře 38 g/litr
Černé moře 19 g/litr
Baltické moře 4 g/litr
Účinky jodobromové solanky
Při lokální aplikaci jodobromové vody na kůži se jod chemicky váže na kožní kryt. Vytváří se přitom tzv. jodové depo, jež je vodou nesmyvatelné. Z něho se poté jod vstřebává do organizmu.
Jodobromová voda změkčuje vazivové struktury, uvolňuje svalové kontraktury, zlepšuje prokrvení tkání a orgánů, zmírňuje akutní i chronické zánětlivé procesy, zklidňuje kožní defekty. Díky vazodilatačnímu účinku a vlivu na pojivo snižuje krevní tlak (mírněji než CO2) a výrazně zvyšuje vstřebávání zánětlivých výpotků. Spolu s vlivem termoterapie při zevní balneaci (při aplikaci koupelí nebo obkladů) působí také výrazně analgeticky, zmírňuje spasticitu svalů. Lázeňská léčba s pomocí jodobromové vody podporuje imunitní procesy, má příznivý účinek na celkovou kondici, motoriku a funkci periferního i centrálního nervového systému.
Indikace pro léčebné využití jodobromové vody