CZ UAE RUS EN

Fulnek


Fulnek leží mezi Ostravou a Olomoucí, na trase jedné z větví historické Jantarové stezky, která v dávných dobách spojovala oblast kolem Středozemního moře s Pobaltím. Pěkné náměstí obklopené měšťanskými domy doplňuje renesanční zámek, dva kláštery a skvostný barokní chrám Nejsvětější Trojice.
 

K Fulneku patří kapucínský klášter a zámek nad městem

Největší pozornost přitahuje samozřejmě zdaleka viditelný zámek na návrší nad městem. Dlouhá léta chátral, nyní se však mění na reprezentativní hotelový komplex, obklopený pečlivě udržovanými zahradami. Na svahu proti zámku leží barokní hřbitovní kaple sv. Rocha klášter kapucínů s kostelem sv. Josefa, kde je umístěna stálá expozice z dějin kláštera. Chrámový interiér slouží jako působivý víceúčelový sál, kde se kromě výstav konají také koncerty, divadelní představení či kongresy.
 

Ve Fulneku žil Jan Amos Komenský

Nenápadná budova v rohu náměstí připomíná dobu, kdy byl Fulnek centrem Jednoty bratrské a zároveň Jana Amose Komenského (1592–1670), pedagoga, filozofa, spisovatele, teologa, reformátora a také posledního správce fulneckého českobratrského sboru v letech 1618–1621. Areál bývalého sboru s modlitebnou, bratrskou školou a zahradou, který vznikl snad na konci 15. století, sloužil během staletí jako sýpka, jízdárna a chudobinec. Dnes zde sídlí Památník J. A. Komenského.
 

Toulky Poodřím k pokladu na Stříbrném jezírku

Fulnek leží v přírodním parku Oderské vrchy a jen pár kilometrů daleko se nachází chráněná přírodní oblast Poodří. Obě lokality nabízejí dlouhé kilometry značených nenáročných tras pro cyklisty a pěší i řadu zajímavých míst. Zkuste se vypravit na výlet například ke Stříbrnému jezírku, které vzniklo v bývalém galenitovém dole.