Léčení dospělých Léčení dětí Pobyty a Wellness Volný čas, akce Gastronomie

Jodobromová solanka

Přírodním léčivým zdrojem, který využívají Sanatoria Klimkovice, je jodobromová solanka, původem mořská přírodní léčivá minerální voda, která se vytvořila v období třetihorního vrásnění.

 

Jodobromová solanka se vyskytuje v oblastech uhelných ložisek Ostravska, kde při bouřlivých pohybech zemských vrstev vznikly písčité sloje.  V nich se zakonzervovala voda pravěkého moře, které se na území současného Ostravska vyskytovalo před 6,5 až 11 miliony let.  V současnosti se jodobromová voda již netvoří, její podzemní zásoba je omezená, a je proto velmi cenná.


V Evropě se jodobromová solanka vyskytuje pouze v Itálii, Rakousku, jižním Polsku a jedna z nejúčinnějších, s nejvyšším obsahem léčivých látek, právě na Ostravsku. O jejích příznivých účincích na zdraví lidé věděli už ve 13. století, systematicky se začala využívat v polovině 19. století. První lázeňskou sezonu, kdy se lidé koupali ve vanách s jodobromovou vodou, Ostravsko zažilo v roce 1867.

Klimkovické lázně čerpají jodobromovou solanku ze čtyř vrtů o hloubce 400 až 500 m. Vrty se nacházejí v Polance nad Odrou, odkud se voda čerpá 11 kilometrů dlouhým potrubím. Poté dozrává 2 až 3 týdny ve speciálních jímkách, načež se dále rozvádí na oddělení balneoterapie a léčebné rehabilitace. Aplikuje se formou individuálních celotělových koupelí a lokálních obkladů (teplý jodobromový obklad, balzámový jodobromový obklad, jodobromový Priessnitz). V současné době Sanatoria Klimkovice budují speciální bazén, kde se bude solanka využívat také ke skupinovým koupelím.

Jodobromová voda v Sanatoriích Klimkovice má charakter silně mineralizované hypertonické chloridosodné vody s vysokým obsahem jodidů, bromu a řady dalších prvků ve významném i stopovém množství. S obsahem 40 až 50 mg  jodu na litr je solanka bohatší na tuto účinnou látku než jakákoliv mořská voda.

 

Mineralizace vody
Jodobromová solanka   54 g/litr
Rudé moře                  42 g/litr
Středozemní moře       38 g/litr
Černé moře                 19 g/litr
Baltické moře                4 g/litr

 

Jodobromová voda - účinky 

Při lokální aplikaci jodobromové vody na kůži se jod chemicky váže na kožní kryt. Vytváří se přitom tzv. jodové depo, jež je vodou nesmyvatelné. Z něho se poté jod vstřebává do organizmu. 

Jodobromová voda změkčuje vazivové struktury, uvolňuje svalové kontraktury, zlepšuje prokrvení tkání a orgánů, zmírňuje akutní i chronické zánětlivé procesy, zklidňuje kožní defekty. Díky vazodilatačnímu účinku a vlivu na pojivo snižuje krevní tlak (mírněji než CO2) a výrazně zvyšuje vstřebávání zánětlivých výpotků. Spolu s vlivem termoterapie při zevní balneaci (při aplikaci koupelí nebo obkladů) působí také výrazně analgeticky, zmírňuje spasticitu svalů. Lázeňská léčba s pomocí jodobromové vody podporuje imunitní procesy, má příznivý účinek na celkovou kondici, motoriku a funkci periferního i centrálního nervového systému.

 

 

Indikace pro léčebné využití jodobromové vody

  • Onemocnění nervového systému: např. roztroušená skleróza a jiná demyelinisační onemocnění různého typu, polyneuropatie (diabetická, metabolická nebo toxická), nervosvalová onemocnění, periferní parézy aj. Jodobromová voda zlepšuje prokrvení organismu, posiluje imunitní systém, zmírňuje zánětlivé procesy, spasticitu a bolest.
  • Onemocnění pohybového systému: např. artrózy, bolesti zad z nejrůznějších příčin, revmatická onemocnění kloubů aj. Vstřebaný jod zvyšuje hladinu kalcia v krvi, usnadňuje zabudování kalcia do kostního systému; podílí se na kvalitě pojivové tkáně, přispívá k regeneraci chrupavky, zmírňuje zánětlivé projevy a v důsledku toho tlumí bolest.
  • Onemocnění kardiovaskulárního systému: vstřebaný jod ovlivňuje cévní stěnu a její strukturu, což se projevuje vasodilatací velkých cév, poklesem periferního odporu. V důsledku klesá systolický i diastolický tlak; zvyšuje se minutový objem srdeční, klesá tepová frekvence, snižuje se krevní viskozita a hodnota hematokritu (zvláště u aterosklerózy a hypertenze I. a II. st.); působením na cévní stěny vzniká vasodilatace i u periferního oběhu a výsledkem je významné klinické zlepšení u pacientů s ischemickou chorobou dolních končetin.
  • Gynekologická onemocnění: jodobromová voda rozrušuje zánětlivé výpotky a srůsty, které vznikají např. po gynekologických operacích v malé pánvi, má pozitivní vliv při bolestivé menstruaci, pomáhá léčit poruchy plodnosti a další gynekologické defekty.
  • Některé kožní choroby: pro své čistící a dezinfekční účinky se jodobromová voda využívá lokálně formou obkladů např. při léčbě bércových vředů a dekubitů nebo celkově při lupence nebo nebakteriálních ekzémech.


facebook
POZVÁNKA NA WORKSHOP

Workshop ke specializovaným léčebným programům pro dospělé - KLIM-THERAPY 18+ a CI THERAPY.

 

10. května 2014

NOVINKY V LÉČBĚ NA ROK 2014

Vážení přátelé Sanatorií Klimkovice,

 

tak jako každý rok, tak i na rok 2014 pro Vás chystáme řadu Novinek, které budou přínosem pro Vaši lázeňskou léčbu a čas v lázních strávený.

 

LOGOPEDIE PRO DĚTI

Sanatoria Klimkovice chystají od začátku roku 2014 pro dětské klienty možnost samoplátecké intenzivní logopedické péče.

Lázeňské kulturní léto

Zahajujeme druhý ročník Lázeňského kulturního léta Klimkovice.

 

24. května 2014

Slavnostní zahájení jubilejní 20. lázeňské sezóny s Laďou Kerndlem

 

A to jen začátek ...

UMĚLECKÁ SEZÓNA 2012/2013

Ohlédnutí za řadou umělecko-společenských setkání s významnými osobnostmi české výtvarné a kulturní scény, které se konaly v Sanatoriích Klimkovice v uplynulé sezóně.